اخبار ایساکو پایتخت

درباره لنت ترمز بیشتر بدانیم

لنت ترمز یکی از مهم ترین قسمت های خودرو است که عملکرد مناسب سیستم ترمز در خودرو به آن بستگی دارد. این بخش از خودرو به طور مستقیم بر میزان ایمنی وسیله نقلیه و سرنشینان و علاوه بر آن ایمنی عابرین پیاده و اموال آنها تاثیر می گذارد.

مقدمه:

لنت ترمز یکی از مهم‌ترین قسمت‌های خودرو است که عملکرد مناسب سیستم ترمز در خودرو به آن بستگی دارد. این بخش از خودرو به طور مستقیم بر میزان ایمنی وسیله نقلیه و سرنشینان و علاوه بر آن ایمنی عابرین پیاده و اموال آنها تاثیر می‌گذارد.

بهترین نوع لنت ترمز

لنت ترمز چیست؟

لنت ترمز بخشی قابل تعویض از کالیپر ترمز است. شبیه یک صفحه فلزی با پوشش اصطکاکی عمدتا از جنس آزبست می‌باشد.

هر لنت از 3 قسمت اصلی تشکیل شده است:

قسمت اول، یک قسمت فلزی بسیار نازک است که از 3 لایه تشکیل شده است که لایه اول و سوم فلزی است. و لایه میانی از لاستیک ساخته شده و کارکرد آن از نامش مشخص است بخشی است که به کاهش صدا و لرزش اختصاص دارد.

گاهی اوقات لنت ترمز با قطعه ای به نام نشانگر محدوده سایش همراه است. قطعه فلزی است و به گونه‌ای نصب شده تا در پایان عمر لنت با دیسک ترمز برخورد کند و صدای بلندی از خود منتشر کند تا به صاحب خودرو هشدار دهد که لنت‌ها نیاز به تعویض دارند.

قسمت دوم، یک چسب حرارتی باکیفیت است که با مواد اصطکاکی خود وظیفه تثبیت بدنه پشتی آستر را بر عهده دارد.

قسمت سوم، مواد اصطکاکی که اساس لنت ترمز هستند، موادی هستند که بر اساس آنها کیفیت و عمر لنت‌ها طبقه‌بندی می‌شود.

به طور کلی دو نوع پد وجود دارد:

برای سیستم ترمز دیسکی

برای ترمزهای کفشکی (کاسه ای)

به طور متوسط 50000  بار در طول سال از ترمز استفاده می‌شود. بنابراین باید با قطعات این سیستم آشنایی کامل داشته باشید و برای عیب یابی، بازرسی، نگهداری و تعمیر خرابی و یا تعویض آنها در اولین فرصت اقدام کنید.

 

خرید لنت ترمز

انواع لنت ترمز

لنت‌ها با توجه به مواد اصطحکاکی که از آن ساخته می‌شوند متفاوت هستند. بنابراین معروف‌ترین و مهم‌ترین آنها را که در بازار موجود هستند را بررسی می‌کنیم و مزایا و معایب هر نوع را توضیح می‌دهیم.

 

1. لنت ترمز ارگانیک:

 

این نوع لنت از مواد نیمه آلی مانند سیلیس، کولار و لاستیک ساخته شده است و با برخی الیاف دیگر به صورت لایه ای به هم چسبانده شده است تا حفظ شود.

 

2. لنت ترمز متالیک:

 

آنها به دو قسمت تقسیم می‌شوند، نیمه متالیک و نیز کم متالیک. معمولا نوع نیمه متالیک آن با مواد اصطکاکی حاوی 30 تا 50 درصد براده‌های آهن یا براده‌های مس ساخته می‌شود.

 

گفته می‌شود که این نوع لنت ترمز، در حال حاضر بیشترین تولید و استفاده را دارد، زیرا با قیمت مناسب، راندمان بالا، عمر طولانی تولید و به بازار عرضه می‌شود.

 

نوع دوم آن تمام فلزی (Full-Metallic) است که تقریباً فقط در اتومبیل‌های مسابقه ای استفاده می‌شود و نسبت اجزای فلزی آن تا حدود 70 درصد افزایش می‌یابد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *